Zástupci veřejnosti v Tuřanech spolu s MČ Tuřany uspořádali besedu pro občany na téma územní plán města Brna a Zásady územního rozvoje JMK. Besedy se zúčastnilo cca 200 občanů Tuřan. Tuřanští občané vyslovili svůj nesouhlas s průmyslovými zónami už ke Konceptu ÚP Brna, námitky zástupců veřejnosti podepsalo cca 2500 občanů.
Přestože Tuřany jsou na tom jako obec „hůře“ než Šlapanice (problémy s kanalizací, průtah městem s více jak dvojnásobkem projíždějících aut než u nás, chybějící obchvat) vidí situaci jednoznačně. Rozsáhlé průmyslové zóny v těsném sousedství obcí (Chrlice, Tuřany, Dvorska, aj.) znemožní kvalitní bydlení – jejich argumenty jsou stejné jako naše – snížení ceny či neprodejnost nemovitostí, nárůst dopravy a znečištění a v neposlední řadě ztráta charakteru bydlení – ztráta krajiny, ztráta rekreačních funkcí obce, z příměstského bydlení se rázem stane industriální zástavba.
Rozdíl mezi Šlapanicemi a Tuřany je přitom obrovský i v tom, že očividně nikdo z vedení obce není vlastníkem pozemků ani nijak jinak zainteresován na realizaci průmyslových ploch a tak starosta obce „nemá problém“ s pochopením obav občanů ani s tím, že by měl názory svých občanů hájit.
Ve Šlapanicích je vedení obce stranicky spjato s majoritními vlastníky pozemků (starosta, radní a tajemník jsou členy KDU-ČSL) anebo se přímo jedná o vlastníky pozemků – tajemník, i radní naší obce a náměstek hejtmana JMK. Tlak vlastníků pozemků dostat se k penězům je nesmírný – pro realizaci zóny se tak začaly používat zástupné argumenty, aby se „prodala“ ostatním občanům – bez zóny nebude obchvat, bez zóny nebude přímé propojení na D1, nebudete čekat ve Slatině na křizovatce. Proč by obec, ze které se většina občanů dostane do 10 minut na D1, potřebovala přímé propojení s D1, není jasné. Nebudeme – li čekat ve Slatině na křižovatce u kostela, budeme čekat jinde – protože doprava mnohonásobně vzroste. Toto jsou ovšem argumenty pro samostatně uvažující občany.
V těchto podružnostech se pak vytrácí to hlavní – Šlapanice už po realizaci zóny nebudou tím, čím bývaly. Nejde přitom o zakonzervování obce. Nová podoba nebude atraktivní ani pro nové občany – bydlení v sousedství průmyslových ploch není Bydlením s velkým B. Pro koho se bude obec rozvíjet?
Tuřanští občané spolu se svým vedením obce zahájili veřejnou diskusi o budoucnosti své obce – zvažují přitom své tradice, svébytnost i charakter obce a navzájem se začínají ptát a řešit, jaká má být budoucí podoba Tuřan. Nepřepočítávají svůj vztah k obci jen na peníze, zvažují i jiné hodnoty. Ve Šlapanicích tato veřejná diskuze mezi všemi občany neproběhla – menšina (vlastníci pozemků a zainteresovaní realizátoři zóny) rozhodli za většinu.
Nejnovejší komentáře