V polovině července 2009 jsme odeslali článek do Šlapanického zpravodaje. Včera jsme se dozvěděli, že přestože článek byl schválen redakční radou, vyřadil ho 1. místostarosta ze Zpravodaje jako „inzertní“. Na náš dotaz, v čem se jeví článek jako inzertní, pan místostarosta Mrkvica uvedl, že propagujeme sami sebe a zviditelňujeme se. Dále doporučil, abychom si tento článek zveřejnili jako placenou inzerci.
Ve Zpravodaji „inzeruje“ své aktivity pravidelně a bezplatně většina šlapanických dobrovolných, neziskových organizací. Na rozdíl od pana místostarosty to považujeme za normální a vhodné, aby byli občané pravidelně seznamování s činností nekomerčních sdružení či organizací, zvláště pokud je jejich cílem služba veřejnosti (např. u sportovních organizací) nebo ochrana veřejného zájmu – životního prostředí, jak je tomu u našeho sdružení.
Zveřejňujeme tedy „zcenzurovaný“ text touto cestou. Budeme ovšem dále usilovat o zveřejnění našich aktivit i ve Zpravodaji.
Občanské sdružení Čisté Šlapanice
Rádi bychom se představili jako nově vzniklé sdružení občanů Šlapanic a Bedřichovic. Naše sdružení je dobrovolným, nevládním, neziskovým a také apolitickým sdružením občanů s cílem ochrany přírody a krajiny.
Formami činnosti sdružení jsou zejména:
a) praktická činnost ve spolupráci s orgány životního prostředí a jinými subjekty,
b) organizování kampaní a petičních akcí na ochranu přírody a životního prostředí,
c) účast ve správních i jiných řízeních, při nichž mohou být dotčeny zájmy ochrany přírody a krajiny.
Nejbližším cílem našeho sdružení je upozornit na problematiku plánované lakovny Impact Industry, a to především v souvislosti s již existujícími zdroji znečištění v lokalitě Pod Žurání. Poukazujeme přitom na kumulaci velkých zdrojů znečištění v této lokalitě a pro nás nepřípustnou blízkost obytné zástavby a škol. Za první úspěch považujeme deklaraci záporného postoje Zastupitelstva naší obce k lakovně, které se tak postavilo na stranu svých občanů. Petici proti lakovně totiž již v prosinci 2008 podepsalo více jak 800 občanů Šlapanic a Bedřichovic.
Město se při svém postoji může opírat o svůj územní plán, ve kterém je oblast za cihelnou určena pro podstatně nerušící provozovny.Lakovna s odmašťováním, tmelením, s roční kapacitou lakované plochy 450 000m2 (pro představu – jedná se o polovinu plochy Šlapanic), s možností až 3-směnného provozu není podstatně nerušícím zařízením. Průmyslové zóny s obdobnou technologií se umisťují ve velkých vzdálenostech mimo možný dosah vlivů na obyvatelstvo.
V souvislosti s naší činností se objevila celá řada dalších otázek životního prostředí Šlapanic. Není bohužel v silách našeho sdružení tyto otázky vyřešit, ale rádi bychom na ně postupně upozorňovali a svým dílem přispěli k jejich řešení. Zveme ke spoluprácii další občany, kteří mají zájem se na činnosti sdružení nějakým způsobem podílet. Vítáni jsou všichni, kterým není lhostejné životní prostředí Šlapanic a Bedřichovic.
Další informace pak můžete získat od členů sdružení nebo na našich internetových stránkách www.ciste-slapanice.info.
Ještě jednou rovněž děkujeme touto cestou všem zastupitelům obce a vedení Města Šlapanice za jejich přístup a snahu v otázce lakovny.
Michaela Trněná, předsedkyně o.s. Čisté Šlapanice
14. 7.2009
Nejnovejší komentáře