Až 12 milionů ročně navíc by nově mělo přitéct do šlapanické pokladny

Novela zákona o rozpočtovém určení daní, kterou dnes (13.7. 2012) schválila poslanecká sněmovna, od příštího roku zvýší příjmy ze sdílených daní většině obcí a menších měst.“ (viz celý příspěvek Parlamentních listů).

Jedná se o významné navýšení rozpočtu obcí a měst, tato změna rozpočtového určení daní (RUD) se významně dotkne i Šlapanic. Fyzicky se zvýší podíl obcí na příjmech státu z daně z přidané hodnoty a daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Podle orientační kalkulačky, kterou zveřejnilo na svých stránkách Aktuálně.cz, by se příjem Šlapanic mohl navýšit až o 12, 5 milionů.

Tuto částku je třeba brát s rezervou, protože se jedná o objem, který je postaven na určité predikci daňových příjmů a může se tedy ve výsledku lišit v závislosti na tom, jaké budou skutečné daňové příjmy státu. V každém případě však Šlapanice mohou očekávat navýšení svého rozpočtu řádově o miliony korun. Pro Šlapanice je to velmi dobrá zpráva.

Nepředpokládáme, že ustanou nářky vedení obce a zástanců průmyslové zóny nad ztrátou financí ze zóny.  Obec si však v budoucnosti na malé příjmy stěžovat nemůže a záleží jen na vedení obce, jakým způsobem tak velké částky utratí.