Občanské sdružení Čisté Šlapanice se připojilo k Brněnské výzvě. Jedná se o iniciativu Ekologického právního servisu, který v této výzvě upozorňuje na problematické projekty v Zásadách územního rozvoje JMK (ZUR JMK) a především na skutečnost, že by bylo vhodné, aby veřejnost nebo alespoň její zástupci byli přizvání ke spolupráci na ZUR JMK již nyní. Brněnskou výzvu naše sdružení podporuje, protože v ZUR JMK je zapracována průmyslová zóna PZ3 – Šlapanice. Pokud by měla být tato zóna schválena v celém rozsahu, bude to znamenat pro šlapanické občany naprosto zásadní změnu v kultuře a kvalitě bydlení.
Na případu lakovny Impact Industry jsme se poučili – jakmile je jednou schválen územní plán pro průmyslovou výrobu, nedokáže ani obec ani občané ovlivnit, jaké provozy tam budou. ZUR JMK budou závazné pro územní plán obce a proto musí občané i obec velmi důkladně zvážit, co chtějí na svém území mít. Vedení naší obce má jasno, ale co občané?
Brněnská výzva
Jihomoravský kraj v současné době připravuje zcela klíčový dokument, tzv. Zásady územního rozvoje, který určuje jeho budoucí směřování. Prakticky se jedná o územní plán Jihomoravského kraje. Návrh tohoto dokumentu obsahuje řadu záměrů, které jsou částí veřejnosti vnímány jako velmi kontroverzní. Z toho důvodu níže uvedené jihomoravské nevládní organizace, obce a jednotlivci žádají vedení Krajského úřadu Jihomoravského kraje, aby již v této fázi přípravy Zásad zapojilo do diskuzí o jejich podobě jihomoravskou veřejnost.
Cílem tohoto požadavku je, aby se předešlo budoucím konfliktům a prodlužování přípravy jednotlivých záměrů. Včasná a účinná účast veřejnosti může totiž v případě některých kontroverzních záměrů zabránit pozdějšímu vzniku vleklých kauz s negativními dopady jak na občany, tak i na rozvoj Jihomoravského kraje.
Zásady v současné podobě obsahují například následující kontroverzní záměry:
–Rychlostní silnici R52 v trase Pohořelice – Mikulov
–Rychlostní silnici R43, včetně varianty přes Brno
–Rychlostní silnici R55, včetně varianty přes ptačí oblast Bzenecká Doubrava
–Novou čtyřpruhovou silnici „Jihozápadní tangentu“ v trase Brno-Bosonohy – Troubsko – Ostopovice – Modřice a její pokračování označované jako Jižní a Jihovýchodní tangenta
–železniční uzel Brno (brněnské nádraží) pouze v odsunuté variantě
–vodní kanál Dunaj-Odra-Labe (D-O-L)
–14 zbrusu nových průmyslových zón pokrývajících celkovou plochu kolem 1000 ha půdy
V současné době probíhá klíčová fáze pořizování Zásad, ve které Krajský úřad řeší vzájemné rozpory s dotčenými orgány státní správy, které k návrhu Zásad podaly svá stanoviska. Lze očekávat, že právě v této fázi naberou Zásady téměř definitivní podobu. Uvědomujeme si, že současná podoba zákonů účast veřejnosti v této fázi výslovně neupravuje, čímž veřejnosti prakticky znemožňuje se příprav tohoto zásadního dokumentu aktivně účastnit.
Apelujeme proto na Jihomoravský kraj jako na pořizovatele Zásad, aby učinil nadstandardní krok, kterým by umožnil účast veřejnosti v právě probíhajícím procesu. Aktivní spolupráce veřejnosti, obcí, dotčených orgánů státní správy a krajského úřadu může zásadním způsobem napomoci k odstranění nejvýznamnějších rozporů. Zároveň usnadní přijetí takového územního plánu, který bude pro veřejnost mnohem přijatelnější, a mnohým problémům spojeným s jeho schválením může předejít.
Účast veřejnosti a obcí až v tzv. „druhém kole“, jak ji předpokládá zákon, se za současné praxe stává pouhou formalitou, kdy k připomínkám veřejnosti není přihlíženo a nedochází k jejich zohlednění v územně plánovací dokumentaci.
Vyzýváme proto hejtmana a vedení Jihomoravského kraje a zejména Krajský úřad Jihomoravského kraje, aby na tuto výzvu reagovali a umožnili pověřeným osobám z řad veřejnosti a obcí účastnit se probíhající fáze jednání s dotčenými orgány státní správy.
V Brně dne 14. října 2009
Pověřené osoby:
Mgr. Libor Jarmič, Ekologický právní servis
RNDr. Miroslav Patrik, Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu
Brněnskou výzvu podporují:
Městská část Brno-Bosonohy
Obec Bavory
Obec Ostopovice
Česká společnost ornitologická, Jihomoravská pobočka, o. s.
Český a slovenský dopravní klub, o. s.
Čisté Šlapanice, o. s.
Děti Země Brno, o. s.
Dolní Dunajovice proti R52, o. s.
EkoAktivity, o. s.
Ekologický institut Veronica
Ekologický právní servis, o. s.
Hnutí DUHA – Přátelé Země Česká republika, o. s.
Majdalenky, o. s.
Nebojsa, o. s.
NEKLID Šlapanice, o. s.
NESEHNUTÍ, o. s.
Občané brněnské aglomerace proti dálničním průtahům svým městem, o. s.
Občané pro Znojmo, o. s.
Občané proti stavbě rychlostní komunikace v trase Kuřim-Troubsko, o. s.
Občané za ochranu kvality bydlení v Brně-Bosonohách, o. s.
Občané za ochranu kvality bydlení v Brně-Kníničkách, Rozdrojovicích a Jinačovicích, o. s.
Ochránci přírody a krajiny v okolí Brněnské přehrady, o. s.
VMO Brno, o. s.
Svatopluk Bartík
Ing. Jiří Brtník
RNDr. Martin Culek, Ph.D.
Mgr. Zdeňka Dohnálková
Matěj Hollan
Prof. RNDr. Hana Librová, CSc.
Miroslav Michal
Jana a Simeon Simeonovi
Ing. Zbyněk Ulčák, Ph.D.
Nejnovejší komentáře