Odeslali jsme další příspěvek (už třetí) do Šlapanického zpravodaje. Jsme opravdu zvědaví, co najde redakční rada tentokrát, aby nemusel být článek otištěn. Pravidla pro zveřejňování ve Zpravodaji jsou k dispozici na stránkách města ve Zpravodaji 2/2008.
Podotýkáme k tomu jen tolik, že následující informace by měla občanům poskytovat obec sama. Pokud tak nečiní, měla by uvést své důvody, proč tak nečiní.
“ Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje
V současné době probíhá proces schvalování Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje (ZUR JMK). V podstatě se jedná o územní plán JMK. Pro Šlapanice je zajímavý tím, že se v něm objevuje návrh průmyslové zóny (v ZUR JMK označený jako PZ3). Šlapaničtí občané se tak mohou podívat, ale i vyjádřit k průmyslové zóně, která je naplánována v těsné blízkosti Šlapanic. Pokud budou ZUR JMK schváleny v navržené podobě, bude se jednat o dokument, který bude pro Šlapanice závazný, tzn. že územní plán Šlapanic bude muset respektovat ZUR JMK a být s nimi v souladu. V současné době je jednou ze základních překážek příští průmyslové zóny Šlapanice zamítavé stanovisko Ministerstva životního prostředí, které navrhuje ve svém stanovisku k ZUR JMK průmyslovou zónu Šlapanice zcela vypustit, protože: „Jedná se o bonitně nejcennější půdy a půdy s nadprůměrnou produkční schopností, pro jejichž odnětí nejsou dány zákonné důvody.“ (MŽP, stanovisko k ZUR JMK)
Občané JMK, a tedy i Šlapanic, se budou moci k ZUR JMK vyjádřit či podat připomínky zřejmě koncem roku 2009 nebo začátkem roku 2010. Bude se jednat o jednu z posledních příležitostí k vyjádření k záležitosti, která je pro Šlapanice zásadní svým rozsahem a také svým dopadem na životní prostředí obce i kulturu bydlení.
Několik základních údajů: intravilán obce Šlapanice má rozlohu cca 117ha, plánovaná zóna má mít až 180ha – tedy 1,5x více než obec samotná. Zaměstnáno má být až 15 000 zaměstnanců, zatímco Šlapanice mají jen 6 600 obyvatel. Dopravně přinese zóna do bezprostřední blízkosti cca 12 000 aut, z toho polovinu nákladních (údaje pocházejí z informačního systému CENIA, české informační agentury životního prostředí). Dopravní řešení celé zóny je přitom velmi diskutabilní, už dnes se občané Šlapanic ve špičkách nemohou dostat do Brna. A to je řeč pouze o dopravě. Co bude náplní průmyslové zóny, neví ani sám investor CTP Invest. Jeho strategií je totiž postavit haly a ty potom pronajímat tomu, kdo má zájem.
Lakovna Impact Industry názorně občanům Šlapanic přiblížila, jak probíhá hodnocení vlivů průmyslových provozů na životní prostředí a zdraví občanů. V okamžiku, kdy si obec odsouhlasí ve svém územním plánu průmyslovou zónu, může už jen velmi těžko ovlivnit, jaké konkrétní provozy v zóně budou.
V situaci, kdy Šlapanice jsou několik let MŽP vyhodnocovány jako oblast se zhoršenou kvalitou ovzduší, kdy doprava na blízké D1 neustále narůstá, kdy v bezprostřední blízkosti obce je v ZUR JMK naplánována i tzv. Jihovýchodní tangenta (spojnice mezi D1 a D2), kdy obec sama již má za zády velký zdroj znečišťování ovzduší v podobě cihelny Tondach (bez ohledu na to, že plní emisní limity – jedná se o velký zdroj znečišťování), kdy počet alergických dětí během posledních 10 let stoupl dvojnásobně (viz Zpráva MŽP o stavu životního prostředí ČR v r. 2007) – by měla obec velmi důkladně zvažovat své územní plány a zeptat se svých občanů, kteří zde bydlí a chtějí bydlet i nadále, jaká je jejich představa o budoucnosti Šlapanic.
Proto by nyní obec měla zvážit, zda není na čase nabídnout občanům všechny dostupné informace – všechna pro, ale i všechna proti, aby se k této zásadní otázce mohli vyjádřit např. v místním referendu.
Ing. Milan Pernica“
Nejnovejší komentáře