Článek našeho OS do příštího čísla Zpravodaje?

Odeslali jsme další příspěvek (už třetí) do Šlapanického zpravodaje. Jsme opravdu zvědaví, co najde redakční rada tentokrát, aby nemusel být článek otištěn. Pravidla pro zveřejňování ve Zpravodaji jsou k dispozici na stránkách města ve Zpravodaji 2/2008.
Podotýkáme k tomu jen tolik, že následující informace by měla občanům poskytovat obec sama. Pokud tak nečiní, měla by uvést své důvody, proč tak nečiní.

Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje

V současné době probíhá proces schvalování Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje (ZUR JMK). V podstatě se jedná o územní plán JMK. Pro Šlapanice je zajímavý tím, že se v něm objevuje návrh průmyslové zóny (v ZUR JMK označený jako PZ3). Šlapaničtí občané se tak mohou podívat, ale i vyjádřit k průmyslové zóně, která je naplánována v těsné blízkosti Šlapanic. Pokud budou ZUR JMK schváleny v navržené podobě, bude se jednat o dokument, který bude pro Šlapanice závazný, tzn. že územní plán Šlapanic bude muset respektovat ZUR JMK a být s nimi v souladu. V současné době je jednou ze základních překážek příští průmyslové zóny Šlapanice zamítavé stanovisko Ministerstva životního prostředí, které navrhuje ve svém stanovisku k ZUR JMK průmyslovou zónu Šlapanice zcela vypustit, protože: „Jedná se o bonitně nejcennější půdy a půdy s nadprůměrnou produkční schopností, pro jejichž odnětí nejsou dány zákonné důvody.“ (MŽP, stanovisko k ZUR JMK)
Občané JMK, a tedy i Šlapanic, se budou moci k ZUR JMK vyjádřit či podat připomínky zřejmě koncem roku 2009 nebo začátkem roku 2010. Bude se jednat o jednu z posledních příležitostí k vyjádření k záležitosti, která je pro Šlapanice zásadní svým rozsahem a také svým dopadem na životní prostředí obce i kulturu bydlení.

Několik základních údajů: intravilán obce Šlapanice má rozlohu cca 117ha, plánovaná zóna má mít až 180ha – tedy 1,5x více než obec samotná. Zaměstnáno má být až 15 000 zaměstnanců, zatímco Šlapanice mají jen 6 600 obyvatel. Dopravně přinese zóna do bezprostřední blízkosti cca 12 000 aut, z toho polovinu nákladních (údaje pocházejí z informačního systému CENIA, české informační agentury životního prostředí). Dopravní řešení celé zóny je přitom velmi diskutabilní, už dnes se občané Šlapanic ve špičkách nemohou dostat do Brna. A to je řeč pouze o dopravě. Co bude náplní průmyslové zóny, neví ani sám investor CTP Invest. Jeho strategií je totiž postavit haly a ty potom pronajímat tomu, kdo má zájem.

Lakovna Impact Industry názorně občanům Šlapanic přiblížila, jak probíhá hodnocení vlivů průmyslových provozů na životní prostředí a zdraví občanů. V okamžiku, kdy si obec odsouhlasí ve svém územním plánu průmyslovou zónu, může už jen velmi těžko ovlivnit, jaké konkrétní provozy v zóně budou.

V situaci, kdy Šlapanice jsou několik let MŽP vyhodnocovány jako oblast se zhoršenou kvalitou ovzduší, kdy doprava na blízké D1 neustále narůstá, kdy v bezprostřední blízkosti obce je v ZUR JMK naplánována i tzv. Jihovýchodní tangenta (spojnice mezi D1 a D2), kdy obec sama již má za zády velký zdroj znečišťování ovzduší v podobě cihelny Tondach (bez ohledu na to, že plní emisní limity – jedná se o velký zdroj znečišťování), kdy počet alergických dětí během posledních 10 let stoupl dvojnásobně (viz  Zpráva MŽP o stavu životního prostředí  ČR v r. 2007) –  by měla obec velmi důkladně zvažovat své územní plány a zeptat se svých občanů, kteří zde bydlí a chtějí bydlet i nadále, jaká je jejich představa o budoucnosti Šlapanic.

Proto by nyní obec měla zvážit, zda není na čase nabídnout občanům všechny dostupné informace – všechna pro, ale i všechna proti, aby se k této zásadní otázce mohli vyjádřit např. v místním referendu.

Ing. Milan Pernica“