Fotovoltaika na střechách hal

Zdá se, že firmě CTP opět ubude o jeden argument ve prospěch zóny. Při prezentacích zóny zástupci CTP uváděli jako příklad ekologického chování své firmy mimo jiné i to,  že na střechy hal budou umístěny solární panely.

Rozhodně lze souhlasit s myšlenkou, že lépe je solárním panelům na střechách hal či domů než na zabrané zemědělské půdě.  Pokračující diskuze o výhodnosti fotovoltaiky však poukazují na to, že ekologické chování firmy CTP (a nejenom této firmy) je hlavně  ekonomické. O ekonomické výhodnosti fotovoltaiky pro její provozovatele se již napsalo hodně a ví se také,  kdo ji zaplatí: “ všichni spotřebitelé mají jistotu, že v následujících 15 až 20 letech pošlou formou vyšších cen elektřiny investorům do obnovitelných zdrojů kolem tři čtvrtě bilionu korun. Celkové výdaje závisí na tom, jak se bude vyvíjet index cen průmyslových výrobců, jak budou klesat výkupní ceny z nových zdrojů a jaká bude aktivita investorů.Tři čtvrtě bilionu korun je odhad velmi konzervativní. Další desítky až stovky miliard budou stát tak zvané podpůrné služby, které bude nutné nakupovat proto, aby se elektrická síť nepredikovatelným provozem obnovitelných zdrojů nezhroutila.“ (Lidovky – celý článek). Že fotovoltaika v našich poměrech není malým problémem svědčí i vyjádření ministra životního prostředí Pavla Drobila. Situaci se dnes věnují i ministři.

 

Každá firma se samozřejmě musí chovat ekonomicky, aby prosperovala – to všichni chápeme. Na druhou stranu by měla ze svých „ekologických“  argumentů  vynechat fotovoltaiku – protože v tomto případě  je prvořadý zisk firmy,  řeči o ekologii pak pouhou zástěrkou.