Ještě jednou stručně připomínky ke konceptu nového územního plánu

Ještě jednou stručně připomínky ke konceptu nového územního plánu

Ještě jednou se stručně vracíme k připomínkám zástupce veřejnosti ke konceptu nového ÚP Šlapanic s podrobnějším vyobrazením.

 Vyjmutí rozsáhlých ploch pro průmysl z územního plánu viz obr. červeně zbarvené plochy

Žádali jsme vyjmutí rozsáhlých ploch pro průmysl, včetně územních rezerv pro průmysl, mezi žel. tratí a letištěm.

Důvody:

  • Absolutní většina půdy v této části patří mezi mimořádně kvalitní půdy spadající do I. tř. ochrany. Každý stát si své cenné přírodní zdroje chrání, je logické, aby se výrobní haly a parkoviště stavěla na co nejméně kvalitních půdách.
  • Obavy z dalšího znečišťování ovzduší:  Šlapanice jsou už nyní zařazovány mezi oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší kvůli překračování hodnot pro prachové částice PM10, oxidy dusíku a benzo(a)pyren. Všechny tyto látky jsou nebezpečné pro zdraví obyvatel a územní plán by měl tuto situaci zlepšit, nikoliv zhoršit.
  • Obáváme se i dalšího zhoršení hlukového zatížení.
  • A možností vzniku záplav z tak rozsáhlých zastavěných ploch (většinově umístěných na kopcích). Koncept ÚP navrhuje zastavět cca 210ha z celkové plochy cca 1000ha zemědělské půdy na katastru Šlapanic. Tento zábor půdy označili dokonce posuzovatelé vlivů konceptu na živ. prostředí jako bezprecedentní.
  • Naše město už jednu průmyslovou zónu a další průmyslové plochy má – zápachem i nebezpečnými plyny jsou už šlapaničtí občané obtěžováni z jedné strany, město tuto situaci samo řešit neumí a možná ani nechce.

 Neporušovat sliby dané občanům!

Upozornili jsme, že město chce konceptem porušit slib daný občanům i odsouhlasený zastupitelstvem. Průmyslové plochy totiž koncept navrhoval rozšířit až nad trať (viz obr.)! Kam se poděly sliby firmy CTP Invest a především p. starosty J. Klašky, místostarosty Pavla Horáka a dalších o udržení průmyslu pod tratí?

 Rozvoj zelených ploch za školou a hřbitovem nad ulicí Zemědělská

 Odůvodnění:V předloženém  konceptu ÚP je v jednotlivých jeho částech na několika místech konstatováno, že řešené území nemá předpoklady pro navýšení výměr zelených ploch, rekreační oblast se v řešeném území nevymezuje, území nemá předpoklady pro vymezení rekreačních oblastí, území nemá předpoklady pro vymezení rekreačních oblastí a rekreace u vody, apod.
Vedle toho ve vyjádření stanovisek dotčených orgánů a v reakcích na ně se objevují připomínky a požadavky na řešení problémů v oblasti Žuráně s kritikou dříve realizovaných ÚP a z nich vyplývajících staveb a činností v této oblasti Slavkovského bojiště.

Všechny tyto skutečnosti navrhujeme a požadujeme řešit změnou v oblasti „Území produkční východ“. Námi navrhované změny ploch by měly vést k vytvoření plochy pro rekreaci obyvatel více o ní v samostatné příloze připomínky zde. (idea lesoparku a postupného budování rekreačních ploch pochází od ing. P. Karmaše, bývalého jednatele spol. SATESO).

 Nerozšiřovat plochy výroby poblíž obytných ploch (např. plochy společnosti VATEX)

Odůvodnění:  Areál VATEX je ve stávající podobě školským příkladem chaotické výstavby ve Šlapanicích, kde areál průmyslu bez bázně a hany těsně sousedí s obytnou zástavbou. Jsme přesvědčeni, že logistické centrum s desítkami kamionů a autobusů, jakým dnes VATEX je, neodpovídá parametrům drobné výroby, a to nemluvě o dalších např. hygienických aspektech jako jsou výfukové plyny, lapoly, odkanalizování areálu apod.

Není možné, aby tento nezákonný stav byl jednoduše napraven změnou užívání plochy. Naopak požadujeme užívání této plochy v souladu se stávajícím ÚP.

Nezavlékat nové plochy výroby do obytných částí města (ul. Švehlova)Požadujeme ponechat plochu na ul. Švehlova definovanou v současném ÚP jako plochu pro bydlení BBC VII i v konceptu ÚP jako plochu pro bydlení a vypustit z konceptu návrh na převedení této plochy do CV pro výrobu.
Odůvodnění: Navrhujeme nerozšiřovat problematický kontakt mezi obytnými plochami a plochami výroby, a zabránit tak zatěžování obyvatel obytné části výrobou.

 Vyjmutí ploch pro bydlení v blízkosti chráněné plochy Andělky a Čertovky a Puštoru (plochy označené jako BR)

Odůvodnění: Obyvatelé Šlapanic a Bedřichovic by touto masivní zástavbou bydlením ztratili jednu z významných lokalit pro rekreaci, v současnosti ji intenzivně využívají pro vycházky, sport ve volné přírodě a zahrádkaření. Tyto rozsáhlé navrhované plochy pro bydlení nemají opodstatnění ani v demografickém vývoji Šlapanic, neopodstatňuje je ani současný ekonomický vývoj. Černé stavby v této lokalitě by měl důsledně řešit stavební a městský úřad Šlapanic.

Doplnění obchvatu Šlapanic (přel. sil. II. tř. č. 417) o ochrannou zeleň v celé délce navrhovaného obchvatu 

Odůvodnění: Navrhovanému obchvatu  Šlapanic (přel. silnice  II. tř. č. 417- chybí dostatečné odstínění komunikace obchvatu zelení. Požadujeme proto, aby koncept obsahoval dostatečné odstínění zelení obchvatu v jeho celé délce podél obytných částí Šlapanic. Navrženou alej v dolní části (ul. Švehlova) nepovažujeme za dostačující. Zelené vzrostlé stromy neplní jen funkci krajinotvornou, ale také účinně a levně zachytávají prachové částice. Ochrannou zeleň v minimální šíři 20m navrhnout přímo jako návrhové plochy do konceptu ÚP.

Cyklistická doprava

Namítáme nedostatečné řešení cyklodopravy v konceptu ÚP Šlapanic a požadujeme, aby ÚP Šlapanic prozkoumal a navrhl řešení cyklodopravy v návaznosti na cyklostezky JMK (možnost využít veřejně prospěšná opatření).

Hospodaření s dešťovými vodami

Požadovali jsme, aby koncept vzhledem k obrovskému nárůstu zastavěných ploch důsledně řešil i hospodaření s dešťovými vodami v našem území. Navrhovaná protipovodňová opatření řeší jen a pouze důsledky, nikoliv příčiny! Protipovodňová opatření navržená jako veřejně prospěšné stavby navíc umožňují vyvlastnění pozemků majitelům. Tento návrh se v konceptu objevil i přes důrazný nesouhlas majitelů nemovitostí s navrhovanými protipovodňovými opatřeními viz koncept ÚP zde.