Losovačka ve Svazku Šlapanicko


Čisté Šlapanice dostaly upozornění na veřejnou zakázku vypisovanou Svazkem obcí pro vodovody a kanalizace Šlapanicko.  Jedná se o  akci s názvem Posílení skupinového vodovodu Svazku Šlapanicko – hodnota zakázky je více jak 77 milionů Kč. Upozornění se týkalo především  způsobu výběrového řízení.

  •     Výběr dodavatele proběhne nechvalně známou losovačkou (užší výběrové řízení)

Se žádostí o vysvětlení jsme se obrátili dne 1.3. 2012 na předsedu Svazku Šlapanicko, starostu Šlapanic ing. arch. J. Klašku.

  • Sdělil nám, že rozhodnutí o tom, že výběrové řízení na tuto velkou zakázku proběhne tzv. losovačkou učinilo předsednictvo Svazku Šlapanicko.
  • Podle jeho sdělení tak učinilo na doporučení firmy AP Investing, která řízení pro Svazek organizuje.
  • Podle jeho informací podalo nabídky na tuto zakázku cca 23 firem.

Ad losovačky:

Ačkoliv se jedná o zákonem uznávanou možnost, jedná se o také o možnost velmi zprofanovanou. Losovačky nedoporučilo ministerstvo financí, které rozeslalo krajům a ministerstvům dopis s doporučením, aby příjemcům dotací z evropských peněz zakázaly vybírat firmy na zhotovení zakázky losem. Podle mluvčího Ondřeje Jakoba tak ministerstvo financí reagovalo na závěry auditů Evropského účetního dvora a na předběžné výsledky vyšetřování protikorupční policie. Přitom i Svazek Šlapanicko se uchází o evropské peníze…

Pro a proti losovaček

Pro: rychlejší průběh řízení

Proti: vyšší cena zakázek „losování s omezenou konkurencí obvykle vedlo k minimálnímu snížení ceny proti odhadu, zatímco u otevřených soutěží spadla cena až o polovinu. Navíc u losovaček o sobě vybrané firmy vědí a mohou se na ceně domluvit.“ Více viz  článek iDnes.cz.

Otázky na závěr:

  • Proč doporučila firma AP Investing předsednictvu Svazku Šlapanicko „losovačku“, když jí jistě bylo známo doporučení MF ČR?
  • A proč předsednictvo Svazku na toto doporučení přistoupilo?
  •  Která firma vyhraje „losovačku“ ve Svazku Šlapanicko?