Má činnost občanského sdružení nějaké výsledky?

Úvodem: Na minulém zasedání Zastupitelstva 9.9. 2009  zazněla vůči členům našeho sdružení otázka: „Kde jste byli před rokem, když se rozhodovalo o průmyslové zóně? Kde jste byli v minulosti? “

Na tuto otázku existuje poměrně jednoduchá a svým způsobem smutná odpověď: “ Byli jsme ve svých zaměstnáních, u svých rodin a dětí a spoléhali jsme na své zastupitele a vedení Města, že budou zastupovat zájmy všech občanů Šlapanic a Bedřichovic. Spoléhali jsme na to, že zastupitelé a vedení (ať to současné či minulé) bude postupovat v souladu s tím, čemu se říká „trvale udržitelný rozvoj“! Tato důvěra je nevratně pryč.

Výsledky pozitivní:
1. hlasování zastupitelů proti velké lakovně Impact Industry v katastru obce, většina zastupitelů byla proti lakovně celou dobu a čekali jen na impuls, aby tento svůj nesouhlas mohli prezentovat.
2. vedení města začalo rozsáhle, žel velmi jednostranně informovat o stavu životního prostředí Šlapanic (viz např. článek v ŠZ 4/2009, kde se konstatuje, že Tondach dodržuje emisní limity a není tam ani slovo o pokutě za nedodržení podmínek integrovaného povolení v r. 2008)
3. uskuteční se zalesnění cca 1ha městského pozemku v lokalitě pod Žurání. Otázka je, jak dlouho tento projekt ležel na radnici, než  radnice začala vnímat tlak občanů na zlepšení životního prostředí.
4. údajně probíhají jednání s Tondachem o možnostech řešení k nápravě dlouhodobých problémů se zápachem z cihelny (např.o zvýšení komína)
5. objevují se noví a noví lidé, kteří vnímají realitu našeho životního prostředí a nehledí na ni zjednodušujícím pohledem.

Výsledky negativní:
1. i přes snahu občanského sdružení o jednání s radnicí, radnice se staví ke sdružení jako k  nepříteli č. 1. Tvrdí, že cílem členů sdružení je zviditelnit se.  Z tohoto důvodu nám také vedení radnice nepovolilo otisknout první článek ve Zpravodaji a nabídlo nám otisknout ho jako placenou inzerci. Neprošel ani druhý článek do Zpravodaje, ve kterém jsme uváděli fakta o činnosti úřednice MěÚ ing. Meitnerové. Tentokrát prý jsme osočili  úřednici MěÚ a řešili osobní spory.
2. Veskrze negativním dojmem působí neochota MěÚ poskytovat informace, ze 7 žádostí o informace podle informačního zákona si náš úřad pokoušel 2x naúčtovat neoprávněně vysokou částku za mimořádně rozsáhlé vyhledávání informací (dle přezkoumání JMK, který tuto částku snížil na 0,-Kč). Nicméně náš úřad v této praxi pokračuje a naúčtoval si je znovu, i přes upozornění JMK, že informace mají být občanům poskytovány zásadně bezplatně jen za cenu kopií a nosičů informací. 1x žádost o informace odmítl p. starosta s tím, že se jedná o ochranu osobních údajů – jednalo se o záznam veřejného zasedání Zastupitelstva, které úřad za normálních okolností vysílá na Šlapíku.
3. najmutí RNDr. M. Sedláčka jako osoby pro komunikaci témat spojených se životním prostředím a pro komunikaci s médii a veřejností (72. Rada města 2009). Pan Sedláček se uvedl na semináři o životním prostředí tvrzením, že nelze jednoznačně říci, že by průmyslové zóny zhoršovaly životní prostředí.V ústech odborníka na tematiku životního prostředí vzbuzuje tato formulace mrazení v zádech.

Ve své činnosti budeme samozřejmě pokračovat. Naším cílem je otevřít diskuzi o tom, jak si občané představují kvalitu a kulturu bydlení ve Šlapanicích. Ať už se jedná o naše životní prostředí nebo přístup samosprávy a státní správy k oprávněným požadavkům občanů. Šlapanice jsou náš domov a pokud v nich chceme bydlet, nemůžeme stát stranou zásadních rozhodnutí.