Město Šlapanice nezná a neumí vyřizovat informační zákon

Tuto skutečnost potvrdilo i další (v pořadí již několikáté) rozhodnutí Jihomoravského krajského úřadu.

Rozhodnutí JMK je vyřízením Odvolání (de facto stížnost) o neposkytnutí požadované informace. V souladu s informačním zákonem č. 106/1999Sb. o svobodném přístupu k informacím má občan právo požadovat od nejrůznějších úřadů státní správy a samosprávy informace.

Tentokrát se jednalo o postup MěÚ Šlapanice při poskytování (spíše „neposkytování) informace o měření hluku z D1, které bylo provedeno v loňském roce u Bedřichovic,  Podolí a Šlapanic.

JMK ve svém rozhodnutí konstatuje, že postup Města Šlapanice byl v rozporu se zákonem.

Vzhledem k opakovanému problému s poskytováním informací Městem Šlapanice našemu sdružení či jeho členům, kdy JMK už několikrát rozhodl v náš  prospěch  a označil postup Města za nesprávný, bylo by na místě, aby se příslušné orgány Města zamyslely nad danou situací v oblasti poskytování či spíše neposkytování  informací.

Buď se jedná o nekompetenci úředníků Města anebo jsou na místě úvahy o obstrukčním přístupu vedení obce, které velmi nerado poskytuje „citlivé“  informace. Za citlivé přitom vedení obce považuje např. informace typu záznam veřejného zasedání zastupitelstva (protože 1.místostarosta urážel občany) , záznamy jednání obce s investorem CTP (protože by bylo zřejmé, kdo a jaké  zastupuje zájmy), atd.

Vypadá to, že zástupci našeho Města stále ještě nepochopili, že jsou u toho, čemu se říká věci veřejné. Z principu, ze kterého vychází i Informační zákon, by měly být veškeré informace, které má k dispozici naše Město, samozřejmě k dispozici i občanům. Vyjmuty jsou samozřejmě informace osobního charakteru, autorská práva a podobně. O ty však v naprosté většině případů vůbec nejde.