Nošovice – Šlapanice: podobnost čistě náhodná?

Mezi Nošovicemi a Šlapanicemi existují určité podobnosti: přes zeměpisnou vzdálenost nám mají Nošovice co říct. I v Nošovicích so objevil velký a slibný projekt automobilky, který měl být realizován na obděláváných polích. Přes nepoměrně větší odpor části místních občanů, kteří svá pole hájili,  Nošovice – obec ve spolupráci se státem  to už dokázaly, svůj vysněný sen si splnily – korejská automobilka Hyundai již stojí na bývalých nošovických polích.

Argumenty, které slyšíme často ve Šlapanicích, zněly i v Nošovicích: obec bude zvelebena, její obyvatelé najdou ve fabrice zaměstnání, místní podnikatelé pozvednou své firmy díky spolupráci s automobilkou. Vyhrožování těm, kteří své pozemky nechtěli prodat,  zaznělo v Nošovicích, ale i v  Šlapanicích.

Existují i zásadní rozdíly: zatímco Hyundai byl realizován ve spolupráci se státem, CTPark je z velké části iniciativa soukromého holandského investora a  zainteresovaných vlastníků pozemků a dalších, kteří se lobbingem propracovali k tomu, že Jihomoravský kraj poměrně zbytečně bojuje i za tuto průmyslovou zónu.

Zbytečně protože, v těsné blízkosti letiště má naplánovány další stovky hektarů průmyslových ploch, které jsou navíc na půdách s podstatně nižší bonitou.

Zbytečně i  protože okresy Brno-venkov a Brno město dlouhodobě vykazují nejnižší nezaměstnanost v JMK.  Proč se propagátoři zóny a JMK kasají vznikem tisícovek pracovních míst v okrese s nejnižší nezaměstnaností, místo aby přesvědčili investora, aby se obrátil do okresů Hodonín a Znojmo, kde je situace podstatně horší? JMK to navíc velmi dobře ví – viz Jihomoravské listy.

Znamená to, že přestože si je JMK vědom toho, kde je potřeba vytvářet pracovní místa, pracuje současně na tom, aby vznikla tam, kde je nejnižší nezaměstnanost. Důsledek? Pokud zóna vznikne ve Šlapanicích, budou muset dojíždět za prací lidé odjinud a budou zbytečně zahušťovat již tak silnou dopravu místo toho, aby pracovali v místě svých bydlišť.

Obtížnou a obtěžující dopravu řeší JMK už nyní. Očividně se nejedná o koncepční řešení, protože s sebou ponese další problémy. Dokladem jsou i Nošovice, z cca 2 500 zaměstnanců pracují ve fabrice pouze 3 občané Nošovic. Ostatní dojíždějí.

Jaká je realita? Jak to vypadá v Nošovicích? Jsou tam lidé s automobilkou šťastnější?

Posuďte sami: článek z Respektu 48 , video ukázka z filmu V. Klusáka – Vše pro dobro světa a Nošovic, Aktualne.cz

Stojí nám zabetonování a zaasfaltování minimálně 1/10 zemědělské půdy na našem katastru za to?