Ohlas na Český rozhlas

Páteční pořad o lakovně a životním prostředí ve Šlapanicích byl poučný. Mgr. Bucek i ing. Vondráček své spojení odbyli několika slovy, ing. Vondráček jako jednatel firmy „opravdu nemohl vědět“, že Mgr. Bucek se chystá stát společníkem jeho firmy a tudíž považoval za čisté přijmout posudek na jeho práci. Je vidět, že jako soudní znalec velmi dobře ví, co si může dovolit. Je vidět, že kšeft především …Krajský úřad zase nemohl tušit, že Mgr. Bucek se stane společníkem firmy Enving, přestože už na titulní straně  dokumentace lakovny použil  firemní email bucek@enving.cz. Tím se zřejmě v očích akreditovaných osob vysvětluje, jak se ing. Vondráček opravdu nemohl podílet žádným způsobem na zpracování dokumentace lakovny :-) . A jednatelka firmy Impact Industry tvrdí, že jediným škodlivým produktem lakovny bude 30kg emisí ročně. Zřejmě na rozdíl od nás nečetla dokumentaci své vlastní lakovny, protože v té se emise těch pár kilogramů sečtou minimálně do tuny, nemluvě o tunách chemikálií nutných pro odmašťování a desítky tun nebezpečného odpadu.

Pan starosta z nás udělal svaté bojovníky, ale při našem prvním setkání byl velmi překvapen, že Šlapanice jsou oblast se zhoršenou kvalitou ovzduší. Do té doby ho to nijak nezajímalo. Z hlášení do rozhlasu jsme na zásah p. starosty museli vypustit petici s 800 občany, aby to nepůsobilo jako poplašná zpráva. Dnes skloňuje životní prostředí ve všech pádech a jede v čele „svatých bojovníků.“ V jeho ústech se však životní prostředí stává rozmělněným volebním tematem bez jakýchkoliv konkrétních výsledků. Těm, které vyděsil pohled na vykácenou hruškovou alej při příjezdu ke Šlapanicím, doporučujeme, aby si představili stávající stav a vpravo k němu přidali plantáž rozpálených plechových krabic s vybetonovanými plochami a proud vozidel, které budou celou obludnou průmyslovou zónu zásobovat. Řeči pana starosty o zeleni v průmyslové zóně jsou bezpředmětné – každý z nás už kolem spousty průmyslových zón projížděl a viděl tedy na vlastní oči, jak to se zelení v průmyslových zónách vypadá (travička, keřík … aby se neřeklo). A má to svou logiku – investoři tu nejsou proto, aby Šlapanicím vytvořili příznivější životní prostředí, ale proto aby vydělávali.

Pan starosta si nechal zpracovat studii, ve které se tvrdí, že hlavním viníkem znečištění Šlapanic kromě polí je především doprava. Současně přiznává, že Město není schopno nijak zásadně dopravu ovlivnit (ale ani se nesnaží její negativní dopady zmírnit). Existuje tu již dálnice D1, v územních plánech obce i kraje je již zakreslene Jihovýchodní tangenta – spojnice mezi D1 a D2, která povede mezi Šlapanicemi a Ponětovicemi. To jsou stavby veřejného zájmu a Město jejich existenci  nijak zásadně neovlivní (ale může se aktivním přístupem zasadit o zmírnění dopadů např. vybudování protihlukových bariér, snížením povolené rychlosti, informačními radary atd.). Nicméně pasivní přístup je pohodlnější ! Mělo by se tedy zaměřit na to, co ovlivnit může – rozvoj města. Buď ho bude rozvíjet směrem k příjemnému bydlení nebo bude hájit zájmy firem a vlastníků pozemků a připravovat průmyslové zóny. Vznikem průmyslových zón však dojde k velmi podstatnému nárůstu dopravy – a to především těžké nákladní ve Šlapanicích. Pokud tedy obec nedokáže ovlivnit „hlavniho viníka“ – dopravu, musí se v zájmu občanů ovlivnit to, co jde, tzn. každý „příspěvek“ nad zákonnou mez. Nezapomínejme, že několik roků jsme obec se zhoršenou kvalitou ovzduší – tzn. že jsou překračovány limity škodlivých látek nad zákonem stanovenou mez!