Ohlédnutí I.

V hektickém běhu o čas jen krátké zamyšlení nad tím, čeho naše sdružení a jeho členové dosáhli:
1. petice p. Umláškové zastavila lakovnu a posunula ji do dalšího rozsáhlejšího posuzování vlivů na životní prostředí (díky všem, kteří čtou úřední desky :-) )
2. díky p. Skácelové jsme dostali lakovnu jako samostatný bod na program jednání Zastupitelstva
3.upozornili jsme na spojení mezi zpracovatelem oznámení Mgr. Buckem a „nezávislým“ posuzovatelem ing. Vondráčkem a možná tak dosáhneme objektivnějšího pohledu na fakta o lakovně
4. možná jsme upozornili náš Městský úřad – konkrétně stavební odbor, že by si za poskytování informací občanům neměl účtovat horentní sumy (260,-Kč za hodinu navíc k platu – kdo z nás to má?)
5. přesvědčili jsme zastupitele, že lakovna není provoz, který by měl být tak blízko školy a obytné zástavby
6. zastupitelé deklarovali a usnesli se, že nesouhlasí s lakovnou v katastru Šlapanic a konečně tak důstojně zastoupili hlasy 833 občanů z petice
7. vedení obce začalo překotně informovat občany o stavu životního prostředí
8. objevili jsme cenzuru ve Šlapanicích! Poprvé, když jsme chtěli pozvat občany rozhlasem na zasedání Zastupitelstva a museli jsme vypustit z hlášení 833 občanů – těch 800 je prostě příliš :-)
Podruhé, když jsme chtěli představit naše sdružení občanům ve Zpravodaji a informovat je o svém pohledu na lakovnu. Cenzuru provedl osobně 1. místostarosta.
Výsledkem je, že jsme chtě nechtě museli oslovit i jiná média než je náš Šlapanický zpravodaj, abychom mohli poskytovat alespoň základní informace.
9. ve spolupráci s ČIŽP se seznamujeme s plněním podmínek integrovaného povolení cihelny Tondach

A to vše v poklusu mezi vlastní prací, zaměstnáními, ale i  žehlením prádla – je to čas, který měl patřit nám a našim rodinám. Ptáme se: PROČ HO MUSÍME TRÁVIT TAKTO?