Město Šlapanice zahájilo projednávání nového územního plánu. Zastupitelstvo Šlapanic schválilo pořízení nového územního plánu.
Územní plán je pro obec zásadním dokumentem – určuje totiž, kde bude výstavba, kudy povedou komunikace, kde bude zeleň, kde se stavět nebude, kde budou průmyslové oblasti, apod. Jinými slovy další rozvoj území bude dlouhodobě určovat právě územní plán obce.
Prvním krokem k pořízení územního plánu je tzv. zadání – totiž co má nový územní plán obsahovat, co má zahrnovat, atd. (viz stavení zákon).
Odbor územního plánování MěÚ Šlapanice oznámil zahájení projednávání zadání nového územního plánu dne 30.6. 2011 na elektronické úřední desce. Možnost zhlédnout návrh zadání má každý občan na MěÚ Šlapanice v době od 12. 7. – 13. 8. 2011.
Považujeme územní plán obce za zásadní dokument, se kterým by občané měli být nejen seznámeni, ale především by měli být zapojeni do jeho tvorby, nejen v zákonné formě připomínek či námitek, jak to umožňuje stavební zákon, ale především formou veřejné diskuze mezi obcí a občany. Z té by mělo vyplynout zadání – totiž to, co má územní plán zahrnovat a co ne.
Veřejné diskuzi se však vedení naší obce bohužel dlouhodobě vyhýbá a tak vystavení zadání nového ÚP v době prázdnin a dovolených občanů bez předchozí veřejné diskuze příliš nepřekvapilo.
Zpracovatelem územního plánu naší obce byl vybrán dlouhodobý podporovatel vedení obce v záležitosti průmyslové zóny atelier arch. Hladíka UAD Studio, s.r.o.
Zastupitelé za Čisté Šlapanice se z výše uvedených důvodů obrátili na Radu města se žádostí o prodloužení doby projednávání návrhu zadání ÚP, tak aby nebyla omezena na dobu prázdnin a dovolených. Ve své žádosti jsme vycházeli z příkladného postupu Města Brna, které projednávání konceptu svého územního plánu věnuje mimořádnou pozornost a umožňuje občanům, aby se s konceptem ÚP seznámili velmi podrobně. Pořádá veřejné debaty a diskuze nad rámec stanovený stavebním zákonem.
Odpověď Rady města jsme dosud neobdrželi.
Občanům doporučujeme se se zadáním seznámit buď přímo na MěÚ Šlapanice v úředních hodinách nebo na úředních deskách.
Doporučujeme také, aby své připomínky vznášeli občané nejen prostřednictvím občanského sdružení, ale i každý za sebe.
Nejnovejší komentáře