Vedení Moravan se snaží vtáhnout své občany do rozhodnutí o budoucí podobě obce. O tom, zda se budou Moravany dále rozšiřovat nebo svůj rozvoj nyní ukončí, budou Moravanští hlasovat v referendu viz Brněnský deník.
Moravanským občanům slouží jako podklad pro jejich rozhodnutí územní studie, která rozpracovává obě varianty rozvoje Moravan, které jsou nyní ve hře. Podkladem pro jejich rozhodování tak není jen vlastnictví pozemků a možnost získat miliony jejich prodejem či záhadným podílem na na odměně vypsané developerem průmyslové zóny, jako tomu bylo ve Šlapanicích.
Do dnešního dne vedení Šlapanic v osobě starosty J. Klašky či Paval Horáka, ani předseda sdružení vlastníků a současný tajemník obce V. Hrabálek nebo bývalý starosta J. Střechovský nevysvětlili, proč naše město ani jiní vlastníci pozemků nevěděli o smluvené odměně ve výši cca 100 milionů Kč od společnosti CTP Invest. Nabízí se tak velmi aktuální myšlenka, že tyto peníze mohly být určeny na financování politických subjektů či osob, podílejících se na případném schvalování budoucí průmyslové zóny. Těžko se hledá jiné vysvětlení, proč nikdo z výše zúčastněných neinformoval vlastníky pozemků o tak významné částce.
Referendum jako způsob rozhodování o budoucnosti obce v případě zásadních záměrů je způsobe „čistějším“ a jistějším – jestliže jsou občané seznámeni a srozuměni se záměrem, je menší pravděpodobnost, že proti němu budou protestovat. Nebo může dojít k rozumnému kompromisu už ve fázi přípravy záměru.
Jaký je rozdíl mezi Moravany a Šlapanicemi? Proč moravanské vedení informuje občany a žádá si jejich souhlas v referendu? A proč to Šlapaničtí neudělali? Poctivé odpovědi se od našich představitelů obce nedočkáme.
Nejnovejší komentáře