Šlapanice na 3.místě !!! Bohužel v kategorii Zavřeno – Svoboda projevu

Šlapanice získaly 3. místo v soutěži Zavřeno/Svoboda projevu za zákaz publikování článků s čistě politickým obsahem ve Zpravodaji v hodnocení odborné poroty.

V Ceně veřejnosti pak 3.-4.místo. více zde: http://www.otevrete.cz/novinky/vysledky-souteze-otevreno-x-zavreno-2011-463.html . Bohužel z tohoto umístění se nelze radovat..

„Vítězem“ kategorie Zavřeno – Svoboda projevu se stala Praha 11 se zrušením vysílání záznamů svého zastupitelstva. Záznamy byly zrušeny poté, co se na zasedáních začala řešit kauza činnosti ABL.

Stejně tak ve Šlapanicích byly záznamy zasedání ZM zrušeny např. v okamžiku, kdy si koalice KDU, TOP09 a ČSSD nedokázala schválit ani svůj vlastní program zasedání. Obnoveny dosud nebyly. O jejich obnovu usilují zastupitelé Čistých Šlapanic. Překvapivě vyjádřilo svou vůli informovat prostřednictvím záznamů ZM celé zastupitelstvo na svém posledním 6. ZM.

Soutěž ale má i svou pozitivní část s názvem Otevřeno. Je potěšující, že v ní přibývá každým rokem nominací.

Opravdovým vítězem bez uvozovek tohoto ročníku se stal Nejvyšší správní soud se svým rozsudkem který se týká povinnosti zveřejňování platů a odměn veřejné správy.

Inspirací pro Šlapanice by se mohla stát blízká Kuřim. Zveřejňuje na svých stránkách nejen záznamy zasedání zastupitelstva, ale také např. podklady pro zasedání zastupitelstva – takže občané Kuřimi se mohou dopředu seznámit podrobně s tím, co se bude na zasedání projednávat a nemusí jen hádat podle názvů bodů na programu ZM tak, jak je to dosud ve Šlapanicích. Vzhledem k tahanicím kolem elektronické úřední desky, které nyní probíhají ve Šlapanicích,  stojí za to podívat se na tu kuřimskou – je jasná  a přehledná a obsahuje i archiv či vyhledávání! Občan či podnikatel v ní nemusí složitě proklikávat všemi rubrikami.

Důvod těchto kroků je jasný – obec je tu pro občany a nikoliv občané pro obec. Občan má právo vědět a být informován, aniž by se musel domáhat svých práv.

Chceme věřit, že příští rok se najde pozitivní nominace i pro Šlapanice.