Blízcí sousedé – občané z Tuřan spouštějí nové webové stránky – www.cisteturany.cz. Svým názvem – Čisté Tuřany se hlásí ke společné potřebě – žít a bydlet ve své obci. Webové stránky vznikly z nutnosti informovat více jak 2500 tuřanských občanů, kteří podepsali věcně shodné připomínky ke konceptu ÚP Brna i Zásad územního rozvoje JMK. V těchto připomínkách se ostře vyslovují proti megalomanským průmyslovým plochám v jejich těsném sousedství.
Jejich důvody nesouhlasu jsou stejné jako důvody nesouhlasu více jak 2500 šlapanických občanů – chtějí ve své obci především bydlet. Stejně jako my chápou potřebu Brna i Kraje se rozvíjet, ale stejně jako my nevidí v plánovaných průmyslových plochách o rozloze až 300ha žádnou vyváženost v území, která má být základním cílem územního plánování.
Jejich území stejně jako naše je postiženo obrovskými plochami průmyslu bez kompenzací a ochranných opatření. Stejně jako my jsou přitom již dnes Tuřany zatíženy imisemi a hlukem z blízké D1. Na veřejném projednání žádali zástupci veřejnosti z Tuřan předložení důvodů, proč mají tyto plochy být tak obrovské, odpovědi jsou totožné jako u nás: „máte tu letiště, dálnici – je to logické“. Logické by bylo vytvořit v území takové podmínky, které by umožnily sice rozvoj, ale současně by nezhoršily životní podmínky obyvatel. Tuto alternativu však dosud územní plánovači, ať krajští či brněnští dosud nepředložili – ani ve Šlapanicích, ani v Tuřanech. A občané tak musí začít hájit svá práva sami.
Území Tuřan a Šlapanic má kromě hranic i mnoho společného – mělo by být řešeno jako celek se všemi důsledky. Podle odpovědi Ing. arch. Hamrlové (vedoucí odboru územního plánování JMK zodpovědná za ZUR JMK) už toto území bylo posouzeno jako celek – jako celek vhodný pro umístění všech průmyslových ploch a dopravní infrastruktury. V územní studii, kterou se Jihomoravský kraj ohání, chybí jedno zásadní – chybí v ní lidé, kteří v tomto území žijí často již celé generace a kterým není nabídnuta žádná alternativa.
Nejnovejší komentáře