Upozornění zastupitelstvu Šlapanic a vedení Města

Na včerejším 2. zasedání ZM jsme upozornili zastupitelstvo Šlapanic a vedení Města  v souvislosti s očekávaným zveřejněním Zásad územního rozvoje JMK na  na následující skutečnosti:

  • Na 19. zasedání ZM dne 9. září 2009 jsme poukázali na to, že občané nejsou dostatečně informováni o rozsahu a dopadu plánované obří průmyslové zóny v těsné blízkosti obytné zástavby a na problematičnost celého záměru průmyslové zóny .
  • Na 20. zasedání ZM dne 22.12. 2009 jsme informovali o petici a nesouhlasu minimálně 2000 šlapanických občanů s plánovanou prům. zónou.
  • Dne 16.2. 2010 jsme předali starostovi Šlapanic J. Klaškovi petici občanů proti průmyslové zóně a záboru kvalitní zemědělské půdy. Petice obsahuje podpisy 2 544 občanů, kteří nesouhlasí s obří průmyslovou zónou. Upozornili jsme v petici na kumulaci všech dopravních a průmyslových záměrů na našem území, omezené možnosti dalšího rozvoje naší obce, naskutečnost, že Šlapanice spadají do Oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší a na možné nepříznivé důsledky pro životní prostředí a zdraví občanůDo dnešního dne p. starosta Klaška na peticineodpověděl.
  • Na 23. zasedání ZM dne 16.6. 2010 jsme upozornili zastupitele a vedení města na výsledky SEA(posouzení vlivů na životní prostředí) a HIA (posouzení vlivů na veřejné zdraví) k Zásadám územního rozvoje JMK.Obě poukazují na významné negativní vlivy plánovaných záměrů jak na životní prostředí,tak na zdraví obyvatel (přesto např. SEA doporučuje průmyslovou zónu ke schválení, ovšem za předpokladu minimalizace negativních vlivů např. na půdní fond. Jak konkrétně má minimalizace dopadu záboru 81 ha půdy v I. třídě ochrany ZPF vypadat, tím už se SEA nezabývá.)
  • Na 1. zasedání ZM 2010 dne 20.12. jsme podali návrh jako zastupitelé, aby naše obec přezkoumala naplnění svých připomíneka způsob, jakým se ZUR JMK vyrovnaly se základní zásadou územního plánování tzn. zásadou udržitelného rozvoje. Tento návrh současná vládnoucí koalice nepodpořila a nebyl schválen.

Využili jsme všechny své možnosti jako občané a nyní i jako zastupitelé přimět vedení obce, aby se touto situací zabývalo a přijalo přiměřená opatření. Výsledkem našich snah je bagatelizace vlivů všech záměrů na životní prostředí a zdraví obyvatel Šlapanic a Bedřichovic. Relevantní opatření ani kroky k řešení situace staronové vedení Šlapanic bohužel nepodniklo.

Upozorňujeme tedy znovu na skutečnost, že očekávání občanů na ochranu jejich práva na příznivé životní prostředí i ochranu zdraví nebyla naplněna. Tato skutečnost se může významně odrazit v procesu pořizování územního plánu jak kraje, tak naší obce.

Veškerá odpovědnost bude ležet na vedení naší obce.