Vyšší poplatky za odnětí půdy se opět přiblížily a ministři zpochybnili i hlavní argument pro zónu CTP – zaměstnanost

„Na předložení nového zákona o ochraně půdy a zákona o ochraně zemědělského půdního fondu sněmovně se dohodli ministři zemědělství a životního prostředí Ivan Fuksa a Pavel Drobil (oba ODS). Změnit se má základní princip výměry poplatků, nejvyšší poplatky mají nově odvádět žadatelé o půdu v okolí velkých měst a dálnic, naopak snížit se mají poplatky za půdu v regionech“ , uvedl zpravodajský server České noviny. (viz celý článek).

Velmi zajímavý je i další argument ministrů zemědělství a životního prostředí, kteří doufají, že zvýšením poplatků za odvody půdy v blízkosti dálnic a měst,  přesunou zájem investorů  více na venkov a pracovní příležitosti tam, kde jsou opravdu potřeba.

To, že šlapanická průmyslová zóna  má  vytvořit až 15 000 pracovních míst, jak uváděl investor CTP Invest, v těsné blízkosti Brna a vytvářet pracovní místa pro Jihomoravský kraj, sice nezní špatně v novinách a při propagaci, ale vytvářet pracovní příležitosti v místech, kde je za normálního stavu velmi nízká nezaměstnanost,  opravdu postrádá logiku.