Veřejná debata nad krajským územním plánem v zaplněné tuřanské orlovně, kterou uspořádalo občanské sdružení Čisté Tuřany, se stala současně demonstrací společného postupu starostů obcí, městských částí a občanských sdružení na jihu Brna. Debaty se kromě krajského radního Davida Macka zúčastnili např. starostové Ostopovic, Nebovid, Modřic, Tuřan a zástupci občanských sdružení Pěkný jih, Samostatný jih, Čistých Šlapanic a dalších. Starostové i zástupci občanských sdružení se chtějí společně bránit plánu Jihomoravského kraje a Brna přeměnit území jihu Brna na průmyslovou a dopravní křižovatku.
V zaplněné tuřanské orlovně prezentoval Mgr. David Macek, radní JMK, postoj Kraje a důvody, proč má být jih Brna „obětován“. Prezentoval také vůli Kraje tuto křivdu alespoň částečně kompenzovat. Slabiny tohoto postoje odhalili občané Tuřan na místě – Kraj není schopen logicky vysvětlit, proč tak velké plochy, proč blízko obydlí, proč další dopravu. Tuřanští navrhovali i jiná řešení – zóny navrhovat tam, kde je vysoká nezaměstnanost – sníží se tím také dojíždění a doprava. Požadovali nepřivádět tranzitní dopravu k Brnu. Realistické odpovědi se nedočkali, údiv vzbudilo prohlášení Mgr. Macka, že konečná podoba průmyslových zón bude konzultována s Czechinvestem – zda nemá nějakého vhodného investora.
A především se nedočkali odpovědi na otázku, proč případné kompenzace už nejsou v územním plánu kraje nyní, kdo a kdy je tam bude vkládat?
V debatě v Tuřanech vystoupilo hned několik starostů nebo místostarostů z jihu Brna (např. Nebovidy, Modřice, Ostopovice, Tuřany). Ti všichni se starají o rozvoj svých obcí, ale ti všichni také realisticky vnímají, nakolik jsou jejich obce zatížené a chtějí situaci řešit. Starosta Nebovid uzavíral celou debatu s tím, že jako starosta cítí povinnost myslet na budoucí generace. Místostarostka Modřic (šlapanický vzor) předala modřické zkušenosti s hlukem z dálnice, který nikdo neřeší a nechce řešit. A zdaleka neviděla situaci Modřic tak optimisticky, jak ji líčí šlapanický starosta občanům.
„Za koho kopete, pane starosto?“ se zeptali přítomní občané starosty Šlapanic J. Klašky. Mezi ostatními starosty působil jako zjevení z jiné planety, poučoval přítomné např. o tom, že druhým největším zdrojem znečištění je prach z polí. Nabídl spolupráci přítomným starostům – lze s úspěchem předpokládat, že by jim rád předal šlapanické zkušenosti s prosazováním průmyslové zóny a další šlapanické vymoženosti – potlačování názorů občanů, občanských sdružení, cenzuru, zkreslování faktů, atd.
Odpověď na výše uvedenou otázku zněla: „za Šlapanice“ – ale ozval se upřímný smích. Tuřanští věděli, že správná odpověď zní: „za investora, za velké vlastníky pozemků a za své postavení“. Tedy už ne za domov a lidi, ale za peníze, moc a postavení.
Tuřanští občané mají jasno – „řešit čistotu ovzduší a problémy se životním prostředím a zdravím realizací průmyslových zón a dopravních staveb je vytloukání klínu klínem“. Přítomní lékaři to shrnuli jednoduše – „k čemu nám budou peníze, zdraví si za ně nikdo nekoupí.“
Modřice – šlapanický sen a model se také rozplynuly, musí totiž řešit problémy spojené s provozem všech těch vysoce výnosných staveb na svém území a není to situace nijak jednoduchá. Ovšem šlapaničtí politici, kteří za desítky let nevyřešili problémy s jedinou cihelnou, se stovky hektarů s průmyslovými provozy a desítek tisíc aut nebojí. Řešit je totiž nehodlají.
Pozn: Tento text bude zcela jistě pochopen jako útok na starostenskou autoritu, ale je steskem občana, kterému tato autorita ve Šlapanicích trpce chybí a mohl srovnávat s jednáním jiných starostů.
Další informace na ČT (cca od 3.minuty) a v Brněnském deníku nebo http://www.cisteturany.cz/orlovna-7-6-2011/.
V souvislosti se obrovským záborem orné půdy v této oblasti stojí za to si přečíst i tento článek http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/nakupy/clanek.phtml?id=702454
Nejnovejší komentáře