Zázraky se nedějí v Kolíně a nebudou se dít ani ve Šlapanicích

Zázraky se nedějí v Kolíně a nebudou se dít ani ve Šlapanicích

Co teď ale hlavně pociťujeme, je nárůst autodopravy i kriminality ….“,  říká starosta Kolína v článku Zázrak TPCA se nekonal na  zpravodajském serveru Ihned.cz ze dne 6.1. 2012.

Uvádí i další fakta a zkušenosti z Kolína z přítomnosti velké průmyslové zóny:  “Už to není poklidné maloměsto. Vznikly tu izolované skupiny nových lidí, především dělníků. A s nimi přišly herny, ubytovny a výtržnictví. Je tu nepořádek a město jakoby zešedlo.“

Kolín přitom má pouhých 3 000 pracovních příležitostí. Připomínáme,  že naše radnice ve spolupráci s CTP Invest a JMK naplánovala do naší blízkosti 5násobné množství – tedy 15 000 pracovních míst, ze kterých investor prozatímně částečně ustoupil především kvůli současné krizi. Nyní se hovoří o 5000 pracovnících.

Jasno není ani o případné finanční spoluúčasti naší obce na realizaci zóny:  kolik by stál a kdo by hradil výkup pozemků pod potřebný obchvat, kolik rekonstrukce kanalizace, aby se na ni mohla průmyslová zóna připojit, aj.  Případná negativa a dopady s občany Šlapanic nikdo odpovědně neprojednal.

Více jak 2000 šlapanických občanů podepsalo, že s průmyslovou zónou nesouhlasí. Petici pro zónu podepsalo cca 700 lidí – pravděpodobně vlastníci pozemků a podnikatelé, kteří ji také organizovali.

Je dobré si ověřit, jak průmyslová zóna funguje v praxi – dokud je čas.

Průmyslové zóny vypadají např. v Mladé Boleslavi takto: