ZUR JMK ve Šlapanickém zpravodaji 1/2010

Po 7 měsících úsilí vyšel sdružení první článek ve Zpravodaji s názvem Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje – pomineme skutečnost, že o záležitosti tohoto rozsahu měla informovat obec jako první  sama  a nikoliv až jako reakce na článek OS. Komentář ke stanovisku města:

Úvodem: článek ing. Milana Pernicy byl zadán k publikování 9. 11. 2009, vyšel tedy s 3měsíčním zpožděním.

Základní fakt: stav, ve kterém se Šlapanice nacházejí, nevznikl náhodou a nevznikl sám od sebe. Územní plán obce a to, jak obec vypadá a s jakými problémy se potýká, jsou výsledkem předcházejících volebních období Tedy tento stav přímo a dlouhodobě ovlivňovali lidé, kteří jsou i dnes našimi zastupiteli  a sedí ve vedení obce ( průmyslové plochy u sídliště r. 2001 – starosta ing. V. Horák, změna č. 3 a 7- další průmyslové plochy – starosta ing. J.  Střechovský).

Komentář:

1) Vedení obce uvádí jako rozlohu intravilánu 200ha. Od této rozlohy odečtěme průmyslovou zónu za hřbitovem, plochu ICECu a další průmyslové provozy ve městě: plánovaná průmyslová zóna tak stále bude dvojnásobně větší než zastavěná obytná část obce.

2) Princip předběžné opatrnosti, který je třeba při posuzování všech záměrů používat – znamená uvažovat vždy s maximální možnou kapacitou . Údaj o 15 000 zaměstnancích nám potvrdil jednatel CTP Invest p. Vos při schůzce s členy sdružení 9. 2. 2010.

3) Dopravní napojení města na D1 Podle vyjádření jednatele CTP Invest p. Vose: CTP uhradí dopravní infrastrukturu zóny a jen část z celkové délky obchvatu Šlapanic.Vše ostatní si hradí město, podle názoru p. Vose město k financování použije peníze z prodeje pozemků pod zónou. Tedy představa, že CTP zainvestuje veškerou potřebnou budoucí infrastrukturu obce, se nejeví jako reálná možnost.

4) Územní plán obce:  O nezodpovědném postupu našich zastupitelstev za několik posledních období si můžeme udělat jasnou představu při pohledu na platný územní plán obceobec obklopená průmyslovými plochami a dálnicí ze všech stran bez zeleně – takový je stav Šlapanic s výhledem na dalších 200ha průmyslových ploch!

5) Co se stane po schválení územního plánu? Zastupitelstvo obce  jako jeden muž vyjádřilo nesouhlas s lakovnou, na rozhodování při posuzování vlivů na životní prostředí tzv. EIA to však nemělo vliv. Vyjádření našeho odboru životního prostředí jsou značně bezzubá a většinou se omezují na konstatování, že je třeba dodržet zákonné limity.

6) OZKO:  v roce 2007 už naprostá většina Jižní Moravy v OZKO nebyla, zatímco naše obec ano! Od roku 2002 do roku 2009 byl na  měřící stanici Brno Tuřany (umístěná na letišti) v 7 letech z 9 překročen 24hodinový imisní limit pro prachové částice PM10.  Zlepšení situace v roce 2008 a 2009  přičítají odborníci především výborným rozptylovým a meteorologickým podmínkám, jinými slovy počasí. Spoléhat se při územním plánování na počasí může jen naprosto nezodpovědný člověk a nikoliv dobrý hospodář, kterým by obec měla být ze zákona. Limity byly překročeny i v jiných škodlivinách – NOx a benzo(a)pyreny. Jedná se o škodliviny, které s sebou přináší doprava. Doprava bude to první a hlavní, co s sebou nová průmyslová zóna přinese.

7) S Tondachem o nápravě začal starosta jednat až v roce 2009 po nátlaku článku ing. J. Kolbábka v ŠZ a nátlaku občanského sdružení Čisté Šlapanice. Do té doby se stížnosti občanů na Tondach jednoduše nijak mimořádně neřešily.

8 ) Informovanost občanů o průmyslové zóně nebyla dostačující. Vypovídají o tom více jak 2000 podpisů šlapanických občanů pod peticí .

9) Je neuvěřitelné, že místostarosta obce – ing. Mrkvica ,  bez toho, že by věděl, jaké provozy v zóně budou (to ještě nyní neví ani sám investor) si troufá tvrdit, že „z pohledu dopadu na životní prostředí a zdraví obyvatel je PZ nicotná“.

10) Výzva občanskému sdružení, aby se pustilo do ICECu, který politické reprezentace města řeší neúspěšně již několikáté volební období, je buď výsměchem OS anebo přiznáním vlastní neschopnosti.

11) Bonita půdy není všude stejná.

Šlapanice: I.tř.210haII. tř. 32ha

Tuřany Jih:I.tř.5haII. tř. 5haIII.tř.134haIV.tř.22ha

Nejkvalitnější půdy jsou zařazeny do I. a II.třídy ochrany.

12) Zastupitelé budou skládat opravdu svým voličům účty: Jak budou vysvětlovat pokračování v myšlence na průmyslovou zónu poté, co v roce 2007 zmizela hlavní výhodnost zóny v dańovém systému v nekonečnu?  Proč přistoupilil na budování tzv.3. fáze bez vybudování infrastruktury? Proč obec a její vedení tak zarputile hájí průmyslovou zónu až na samý okraj obce? Proč obec, která dovolila firmám podnikat těsně vedle obytné zástavby (Čegan, Tondach, Vatex a další), současně neřešila i dopravu k těmto provozům? Proč obec nezkusila za ty roky najít jiné řešení dopravy než průmyslovou zónu? A není na čase, aby obec začala hájit i zájmy těch svých občanů, kteří se zónou nesouhlasí?! Investor nabídl určitý prostor k řešení situace – nyní je řada na vedení obce.

Více jak 2000  šlapanických občanů říkají: průmyslovou zónu za zády nechceme!