Záhadná zkratka KES je tzv. koeficient ekologické stability, který vyjadřuje laicky řečeno, jak na tom krajina je.
Ve Šlapanicích je hodnota KES 0,07. Průměrné hodnoty KES v České republice jsou přitom od 1,0 -2,60. A co to znamená? Znamená to, že u nás máme území: max. narušené a že základní ekologické funkce musí být intenzivně a trvale nahrazovány technickými zásahy. (zdroj údajů: ÚAP ORP Šlapanice). Jedná se o další odborný podklad, který říká, že o krajinu bychom měli začít intenzívně pečovat – že už teď je ve více než špatném stavu (viz prezentace Ing. Hany Kašpaříkové).
Další betonové a asfaltové plochy tento stav nezlepší. Zlepšit by jej mohly např. hájky, remízky, aleje podél cest, více polních cest (nikoliv asfaltových). Že naše obec by si měla vytvářet rezervy na nákup nových pozemků a ve svých pozemcích, aby je mohla např. při tvorbě nového ÚP vyměňovat. To a spoustu dalšího zaznělo na naší besedě.
Že protipovodňová opatření nemusí být jen betonové zdi kolem regulovaného potoka, ale např. obnova původních toků tam, kde je to možné. Že i polní cesta může být významným protipovodňovým opatřením… A pokud jste si mysleli, že bydlíme na rovině, tak se podívejte např. sem. Tuto část prezentovala Mgr. Lea Piskovská.
Besedy se zúčastnil i zástupce zpracovatele nového územního plánu Ing. arch. A. Hladík, občané se na něho mohli obracet se svými dotazy i náměty. Území Šlapanic p. Hladík dobře zná, jeho firma UAD Studio bude také zpracovávat novou dopravní studii Šlapanic, která by měla být hotova v polovině příštího roku a která by mohla přinést nový pohled na dopravní řešení v naší obci.
V průběhu debaty jasně vyplynula jedna věc: Šlapanice i Bedřichovice se musí vyrovnávat se značnou zátěží a navíc s původním územním plánem, který pochází z 90. let a ještě nedávno se v něm prováděly změny. Původní územní plán našich obcí je tristním pohledem na zneužité veřejné zájmy, rezignaci na kvalitní urbanistické řešení a krátkozrakost předchozích vedení obce a zastupitelstev. Posuďte sami, pokud jej ještě neznáte zde.
Šlapanice jsou obkrouženy průmyslovými plochami – cihelna a dobývací prostor z totality, nový průmysl z dob předchozích starostů V. Hrabálka, V. Horáka a J. Střechovského. Svým dílem přispěl i původním povoláním architekt a současný starosta J. Klaška. Naložili na bedra Šlapaňáků pořádný náklad a bylo by jen spravedlivé, aby se i ve svých současných funkcích (tajemník MěÚ, náměstek hejtmana JMK, zastupitel i starosta) pokusili alespoň částečně tuto situaci napravit.
Děkujeme všem účastníkům i vystupujícím za diskusi a těšíme se příště na shledanou.
Nejnovejší komentáře