Od roku 2009 diskutujeme s vedením města Šlapanice o možnostech řešení znečištěného ovzduší ve Šlapanicích. Vedení naší obce (starosta J. Klaška, místostarosta P. Horák, bývalý místostarosta M. Mrkvica) znečištění ovzduší dlouhodobě bagatelizuje. Jako příklad bagatelizace lze uvést např. výrok starosty J. Klašky na veřejné besedě v Tuřanech, kde uvedl, že „druhým největším zdrojem znečištění je prach z polí„. Jak by vysvětlil současnou smogovou situaci si můžeme jen domýšlet :-) .
Úřad a město uvádí jen výběr z relevantních informací, viz např. stránky našeho úřadu kde uvádí překročení imisních limitů pouze v letech 2005 a 2006. Naopak se neuvádí, že za posledních 9 let, kdy se prachové částice v Tuřanech souvisle měří, pouze ve 2 letech z těchto 9 nedošlo k překročení limitů. Jinými slovy, v 7 letech z 9 došlo k překročení zákonem stanovených limitů. Situace se nijak nelepší, jak můžeme vidět v posledních dnech. Naopak. A proto by bylo namístě ve spolupráci s Jihomoravským krajem začít přijímat co nejrychleji opatření k nápravě situace.
Námitky zástupce veřejnosti za Šlapanice k Zásadám územního rozvoje JMK , které požadovaly tato opatření, byly zastupitelstvem JMK zamítnuty.
JMK a vedení Šlapanic tak nyní musí zveřejňovat smogová upozornění pro občany. Faktem je, že smogová situace je nyní problematická v celé republice. Ale i v ní patří Tuřany k nejhorším.
Občanům Šlapanic byla starostou J. Klaškou slibována měřící stanice, která by monitorovala situaci. Naše sdružení měřící stanici odmítá. Měřící stanice v Tuřanech (na letištní dráze ve vzdálenosti 1,4km od Šlapanic) je dostatečně reprezentativní. Požadujeme tudíž vynaložení finančních prostředků raději rovnou na konkrétní ochranná opatření.
Začne se situace řešit alespoň částečně v připravovaném novém územním plánu? Nebo bude výhodnější počkat, až se obyvatelům Šlapanic a Bedřichovic upraví genofond jako ostravským obyvatelům? Poučný je rozhovor s odborníkem MUDr. Radimem Šrámem na toto téma viz zde.
Velmi zajímavé jsou např. informace MUDr. Šráma týkající se např. odpovědnosti malých znečišťovatelů (rodinné domy) za znečištění ovzduší, atd.
A jak to vypadá v reálu? K Ostravě nám chybí jen kousek viz data Českého hydrometeorologického ústavu na mapě.
Nejnovejší komentáře