Jak dál s novým územním plánem?

Jak dál s novým územním plánem?

Krajský úřad podle svého sdělení (viz zde KrUJMK_odpov_stiznost_koncept_UP) neshledal důvody pro zahájení dozorové činnosti v přípravě územního plánu Šlapanic. Jedná se o reakci na naši stížnost na postup ZM, které zrušilo v červnu svým usnesením koncept ÚP a nařídilo zahájit práce na návrhu ÚP bez toho, že by pořizovatel zpracoval a odpověděl na připomínky podané ke konceptu ÚP.

Cílem tohoto kroku zastupitelstva je snaha lobbistické skupiny KDU-ČSL, TOP09 a ČSSD zrealizovat obří průmyslovou půdu pro firmu CTP Invest, s.r.o.  Zástupci KDU-ČSL se namáhají, protože buď přímo jsou vlastníky pozemků pod budoucí zónou ( a své pozemky tudíž výhodně zpeněží) jako např. tajemník MěÚ Šlapanice V. Hrabálek (KDU-ČSL) nebo jsou spřízněni stranickou příslušností jako starosta a poslanec J. Klaška nebo bývalý náměstek hejtmana a bývalý zastupitel a radní V. Horák (všichni KDU-ČSL). U zbývajících 2 stran lze předpokládat existenci podezřelých koaličních dohod ( jak je zmiňuje starosta v 52. minutě záznamu 15. ZM). Nečisté praktiky a nezájem koalice je řešit můžete vidět např. při projednávání otázky členství Šlapanic ve sdružení vlastníků (viz 1:45:05 záznamu 15. ZM).

Co znamená pro občany tento postup KrÚ JMK:  nyní se připravuje návrh nového územního plánu, který bude obsahovat průmyslové plochy pro firmu CTP Invest nikoliv v územní rezervě, ale rovnou v návrhových plochách – tudíž rovnou k realizaci. Obsahem návrhu budou nejspíše opět i protipovodňová opatření v centru Šlapanic a další záměry předložené již v konceptu. Konkrétní podobu však uvidíme až po předložení návrhu veřejnosti.

Zrušení konceptu ÚP má i fnanční dopady, za zpracování konceptu a posouzení jeho vlivů na životní prostředí jsme zaplatili již zpracovateli firmě UAD Studio 1, 5 milionu Kč. Tento koncept a posouzení vlivů byly přitom zpracovány tak špatně, že byly vlastně nepoužitelné, jak konstatuje KrÚ JMK ve svém sdělení (str. 3). Na otázku finančního vypořádání s dodavatelem, který odevzdal takto špatně zpracované dílo, se dotazujeme marně již více než 5 měsíců. Kromě lží (starosta např. tvrdí, že město ještě zpracovateli za vyhodnocení vlivů nezaplatilo – fakturu však máme k dispozici) jsme se zatím nic podstatného nedozvěděli.
Předložení návrhu nového ÚP lze očekávat nejpozději začátkem příštího roku (možná zase o Vánocích jako minule). Koalici KDU-ČSL, TOP09 a ČSSD totiž zbývá k jeho schvalování už jen necelý rok do konce jejich volebního období. Je tedy jisté, že se budou snažit.

Občané i zástupce veřejnosti budou muset znovu absolvovat kolotoč podávání připomínek a námitek. Čisté Šlapanice budou celý proces pozorně sledovat i nadále a budeme Vás informovat. Na přípravu návrhu ÚP se budeme ptát již na dalším zasedání zastupitelstva, které se bude konat 11. 12. 2013.

2 Komentáøe

 1. Dobry den preji,
  jaky je aktualni stav s prumyslovou zonou? Da se jeste zabranit tomu aby zasahovala az k obytnym domum Brnenska pole, Jungmannova, Svehlova? Proc to radsi nestavi mezi letistem a dalnici? Tam je mista, az k Cernovicke… Procetl jsem si clanky zde, ale moc moudry z toho nejsu, ty zapisy z jednani s CTP jsou z roku 2009, na zasedani ZM jsme se taky nic nedozvedeli…
  BTW. nechapu jak nekdo muze volit do zastupitelstva ty spekulanty Klasku a spol, co na obcany z vysoka prdi…

  • Aktuální stav průmyslové zóny je tento: připravuje se nový územní plán a v něm budou obsaženy průmyslové plochy pro CTP až k obytným domům. CTP nyní uvádí spolu s městem, že nezastaví celou plochu průmyslovými objekty, ale vytvoří mezi halami a obytnou částí nějaký „urbanistický filtr“.
   Pokud bude nový územní plán schválen, může se začít stavět. Jedinou překážkou představuje nesouhlas Ministerstva životního prostředí se záborem kvalitní půdy a pak už jen občané samotní.
   Naše občanské sdružení bude určitě podávat připomínky a také organizovat zástupce veřejnosti, ale potřebujeme i spolupráci občanů, kterých se tyto změny mají přímo dotknout. Pokud jste jedním z nich, ozvěte se nám na e-mail: ciste.slapanice@seznam.cz. Zasíláme pravidelné informace a upozorňujeme na důležité události.
   Pana Klašku a další volí například vlastníci pozemků, kteří doufají, že se jejich pozemky pod průmyslovou zónou konečně prodají…