Včera tj. 19.4. proběhlo na BVV veřejné projednání 2. návrhu ZUR JMK.
Další informace o průběhu veřejného projednání přináší Brněnský deník nebo Iregiony.
Kromě zástupců veřejnosti se objevily i námitky obcí, které vznášeli většinou starostové. Vystoupení našeho pana starosty bylo neseno v duchu obav o osud „naší“ průmyslové zóny. Vyslovil průlomový názor na osud Slavkovského bojiště, tradičně se schoval za „některé občany“ – zda by nebylo lepší ho zrušit. Z úst předsedy správní rady obecně prospěšné společnosti Austerlitz se to skutečně vyjímá. Jedním z cílů této společnosti je přitom záchrana a ochrana kulturních památek v památkové zóna Slavkovského bojiště viz zde.
Námitky naše obec podala písemně – jedna se týká etapizace budování dopravní infrastruktury, velmi správně prvně obchvat Šlapanic a pak teprve Jihovýchodní tangenta. V druhé naše obec požaduje zařazení územní rezervy PZR1 (tedy prům. zóna) zpět do návrhových ploch. Dvě námitky naší obce k ZUR JMK naleznete zde. Jinak řečeno naše obec se nevyjadřuje k rozvoji letiště Brno Tuřany (asi jako jediná z obcí zasažených provozem letiště), ani ke kumulaci všech dopravních záměrů a průmyslových staveb v našem či blízkém okolí.
Za zmínku z veřejného projednání stojí vystoupení RNDr. M. Rokose z MŽP, který jako zástupce dotčeného orgánu státní správy, vyjádřil přesvědčení, že zákony (konkrétně zákon o ochraně zemědělského půdního fondu), tu nejsou od toho, aby byly prolamovány.
Jednalo se o reakci na vystoupení našeho starosty, který zákon o ochraně ZPF zmínil jako jedinou překážku k realizaci průmyslové zóny, kterou je však třeba překonat.
Inu, i takto si může volený představitel obce představovat ochranu a respektování zákonů naší republiky.
Naše sdružení se připojilo spolu s dalšími občanskými sdruženími k připomínkám Ekologického právního servisu viz zde (příloha 1 a příloha 2)
Pozn.:
Přestože se jednalo o veřejné projednání, tedy především určené pro veřejnost a veřejnosti, bylo tragicky poznamenáno neúctou k občanům, tedy k těm, kterým byla tato záležitost určena.
Na přednesení zkrácené formy připomínky či námitky byla vymezena doba 3 minut, po uplynutí této doby byl mluvícímu občanovi či zástupci veřejnosti nedůstojně vypnut mikrofon, a to i uprostřed věty. Nutno říci, že všichni vystupující si přitom byli vědomi svého limitu a snažili se ho dodržet. Na závěr moderátor veřejného projednání JUDr. Radek Ondruš hrubě odmítl žádost jednoho z účastníků veřejného projednání o prostor k vyjádření. Jeho způsob jednání z pozice síly vůči ostatním účastníkům veřejného projednání jako by naznačoval, kudy se bude ubírat jeho klient – tedy Jihomoravský kraj.
Nejnovejší komentáře